Zachęcamy do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w niepublicznej akademickiej przychodni AKAMEDIK:
-ul. Chmielna 14;
-ul. Grójecka 132;
-ul. Berensowa 11;
-ul. Puławska 5 (Piaseczno)Szczegółowe informacje:
Olga: 665 255 764
Jacek: 501 259 653czytaj więcej o AKS:


Akademicka Służba Zdrowia.

 

 

Studenci, którzy są obywatelami polskimi, objęci są bezpłatną opieką medyczną, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Żeby móc skorzystać z pomocy medycznej w razie zachorowania, należy złożyć pisemną deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu w miejscu studiowania w wybranym ośrodku medycznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Studenci spoza województwa mazowieckiego mają prawo do dwóch lekarzy pierwszego kontaktu: w miejscu stałego zamieszkania (w czasie wakacji letnich) oraz w miejscu studiowania (od października do czerwca). Nie mają zatem obowiązku rezygnowania z wybranego kiedyś lekarza pierwszego kontaktu. Studenci z województwa mazowieckiego, chcąc zarejestrować się w ośrodku blisko uczelni lub akademika, muszą niestety zrezygnować ze swojego lekarza "domowego".

W razie zachorowania

 1. Udaj się do placówki, w której jesteś zarejestrowany. Jeżeli z jakichś powodów nie rejestrowałeś się w pobliżu uczelni, zostaniesz przyjęty raczej tylko w razie nagłego, ostrego przypadku (grypa może nie przekonać nastawionych przyjaźnie, ale komercyjnie pań pracujących w rejestracji do zarejestrowania Cię). Istnieje też możliwość, że pani rejestratorka każe Ci wypełnić na miejscu deklarację lekarza pierwszego kontaktu - pamiętaj, że nie rezygnujesz ze starego (o ile mieszkasz poza Mazowieckiem). UWAGA: niektóre przychodnie rejestrują także telefonicznie - trzeba się zawczasu zorientować.
 2. Pokaż dowód osobisty i dowód ubezpieczenia zdrowotnego (zwykle wystarcza legitymacja studencka, w placówkach "z tradycją" mogą jeszcze zażądać aktualnej książeczki zdrowia studenta).
 3. Weź numerek i czekaj na swoją kolej. Jeśli masz szczęście i pójdziesz z samego rana (nie o ósmej, ale wcześniej), zostaniesz przyjęty szybko. Jeśli nie - możesz czekać długo.
 4. Jeśli zajdzie potrzeba udania się do lekarza specjalisty, otrzymasz bezpłatnie skierowanie.

Jeśli potrzebujesz porady stomatologa lub lekarza specjalisty (dermatologa, okulisty, ginekologa, onkologa, wenerologa lub psychiatry), możesz iść do dowolnej placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ, nawet jeśli nie jesteś w niej zarejestrowany. Kolejki są długie, a niektóre placówki stosują metodę: jesteś od nas - masz pierwszeństwo.
Do pozostałych lekarzy skieruje Cię lekarz pierwszego kontaktu.

Akademicka Służba Zdrowia – placówki:Przychodnia Specjalistyczna
ul. Mochnackiego 10 (przy placu Narutowicza)
tel. 659-77-38, 823-45-73
czynne: 7.30-19.00 (pon. - pt.)

Przychodnia "Perełka"
ul. Waryńskiego 10A (niski budynek między Rivierą a Mikrusem)
tel. 234-53-25, 825-51-07
czynne: 8.00-19.00 (pon. - pt.)

Przychodnia - teren południowy
ul. Narbutta 85
tel. 234-84-27
czynne: 7.30-15.00 (pon. - pt.)

Przychodnia przy UW
ul. Krakowskie Przedmieście 24/26
tel. 552-03-65

Przychodnia przy UW
ul. Żwirki i Wigury 95/97
tel. 554-80-40

Przychodnia przy UW
ul. Smyczkowa 5/7
tel.553-31-25

 

Akademicka Służba Zdrowia oferuje :

 • Podstawową opiekę lekarską;
 • Lekarzy specjalistów;
 • Stomatologię;
 • Rehabilitację;
 • Lecznictwo szpitalne;
 • Medycynę Pracy (bezpłatnie, gdy skierowanie pochodzi z uczelni);
 • Szczepienia profilaktyczne (grypa, żółtaczka - płatne);

Gdy ukończysz 26 rok życia …

Ubezpieczenie zdrowotne, które opłacają rodzice, obejmuje studentów jedynie do 26. roku życia. Po ukończeniu owych zacnych lat, aby dalej być ubezpieczonym, należy udać się do dziekanatu i wypełnić formularz ZUS ZZA - uczelnia zapłaci wtedy za nas składkę. Jest to niezbędne - brak ubezpieczenia skutkuje odmową przyjęcia przez lekarza bezpłatnie oraz koniecznością samodzielnego opłacenia leczenia szpitalnego.

Sytuacja dotyczy wyłącznie studentów niepracujących, nieubezpieczonych poza uczelnią - składkę może odprowadzać inny podmiot, np. nasz pracodawca.

 Obcokrajowcy z państw Unii Europejskiej:

Żeby otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, student z Unii Europejskiej musi zgłosić się do placówki z aktualnym paszportem, dokumentem z serii E.111 (lub kartą EKUZ lub wydanym w ojczystym kraju certyfikatem) oraz ważną legitymacją studencką.Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - tekst jednolity. - http://www.ciop.pl/9943.html


Zarządzenie Nr 24/2004 z dnia 13 października 2004 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia "Informacji o warunkach zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna". –

http://www.nfz-bydgoszcz.pl/viewattach.php/id/9b75eab8bc19f5cbb5ff61194d94a250

 

 

Przewodnicząca Komisji Socjalno - Bytowej APS
Joanna Hrycelak                         

 

 

Copyrights © samorzad.aps.edu.pl 2010